• Zuza Azur

Indonézska Ibiza - moslimský párty ostrov Gilli Trawangan v Indonézii

Updated: Aug 20, 2019


Po precestovaní motorkou okolo celého Bali, ktoré bolo strašne hlučné a celé preplnené ľudmi, sme to zabalili a vydali sa loďou na malý ostrovček Gilli Trawangan v nádeji, že tam nájdeme trochu kľudu a možno aj zábavy.

Gili Trawangan je jedným z troch malých ostrovčekov Gili medzi ostrovami Bali a Lombok, konkrétne dve hodiny rýchlou loďou severovýchodne od Bali. Gilli Trawangan je známy ako párty ostrov, Gilli Meno je romantický a má najkrajšie pláže a potápanie, jazdia sem zaľúbené páry na medové týždne, a Gilli Air je akosi kombináciou oboch.

V pláne sme mali prejsť všetky tri, ale nejak sme sa zasekli na Trawangane. Obaja sme mladí a mysleli sme, že trochu párty a ničnerobenia na pláži si zaslúžime. Predsa len sme boli viac ako dva týždne na motorke okolo Bali a na chvíľku sa pozastaviť nezaškodí. Ten kľud sme ale precenili hneď od začiatku...


Gili T. je krásny malý ostrov, ktorý sa dá dokola prejsť pešo asi za dve hodiny. Všade na pláži sú reštaurácie a bary, vo vnútrozemí pár bambusových lokálnych domečkov, palmy, kone, kravy a býky. Na ostrovoch sú zakázane všetky motory, jazdia tu len vozíky s koňmi a elektrické motorky, čo bola dobrá zmena v porovnaní s Bali, ktorý je totálne prehustený hučiacimi všadeprítomnými motorkami. Je tu ale len jedna prašná hlavná ulica, ktorá vedie pozdĺž pláže dookola, takže je neustále plná mladých turistov, koní a lokácov, ktorý na vás hovoria z každej strany a stále niečo ponúkajú. Po určitej dobe to už može byť celkom otravné. Sú už zvyknutí, že sa sem chodia mladí ľudia zabaviť, takže vám neustále ponukajú lokálne pivo Bintang, alebo "magic mushrooms" (halucinogénne hubičky, ktoré sú tu tiež preslávené). Stalo sa mi párkrát, že keď som odmietla, boli dosť drzí. Dokonca mi jeden veľmi drzo, sebavedomo a hlavne hlasno odvrkol - po tom, ako som si na ulici odmietla kúpiť pivo - že prečo ho nechcem. Niekedy som toho mala už naozaj plné zuby, z každej strany vás s niečím bombardovali, videli vás len ako kráčajúcu peňaženku (tak ako vo väčšine Indonézie), všetko predražené, ale na druhej strane sú radi keď zjednávate ceny, je to pre nich akási hra. Lokálci v turistických oblastiach sú dosť otravní, zato keď sa vzdialite a dostanete sa niekde do odľahlejších častí, sú veľmi milí, hneď sa usmievajú a deti vás veselo zdravia. Ešte niesú nakazení peniazmiOd rána hrá z každého baru a reštiky pozdĺž pláže hudba, no počas západu slnka a po zotmení začína párty doslova všade. Zhromažďujú sa ľudia a začína sa párty na celej ulici. Má to veľmi slobodnú atmosféru, všeci sa zabávajú, tancujú, chodia z jedného podniku do druhého. Sú to väčšinou otvorené bambusové chatky nasekané vedľa seba, takže ďaleko chodiť nemusíte.


Paradoxom je, že je to moslimský ostrov. Prevláda tu islám, je tu mešita (všimla som si len jednu), z ktorej sa až veľmi hlasno ozývala modlitba prílišveľakrát za deň. Možno to bolo blížiacim sa Ramadánom, tak to bolo častejšie ako inokedy (približne každú pol hodinu), niekedy sme to počuli až na pláž. To sa celkom bilo s predstavou tropického ostrova, ale aspoň to bol o to zaujímavejší kontrast. Inak sa náboženstvo ale nijak neprejavovalo, občas nás neobslúžili v stánku pretože sa akurát modlili, ale to nám vobec nevadilo. Z moslimských krajín, ktoré som doteraz navštívila (Macedónia, Albánsko), bol tento ostrov neporovnateľne voľnejší.


Celkovo to bola ďalšia zaujímavá skúsenosť, párty kedykoľvek, kdekoľvek, s kýmkoľvek, pomedzito hučiaca mešita, otravný lokálci, kone... Také malé ostrovné mravenisko. Každý ale prišiel na ostrov s rovnakým cieľom, takže ľudia boli naladení na rovnakej vlne.

Kľud sa dal tiež nájsť, aj keď sme sa museli vzdialiť od centra diania. Ak sme trochu zašli za mestečko, objavili sme prázdne pláže s hojdačkami vo vode, palmové polia, drevené lokálne chatky, voľne sa prechádzajúce kone... a to sa mne osobne dosť páčilo.

Kompletnú fotogalériu z Gili Trawangan si môžeš pozrieť tu.


O tom, ako sme sa sem z Lomboku snažili dostať a prečo sme kôli tomu skončili na policií, sa dozvieš tu.

#INDONÉZIA #BALI #OSTROVGILI #CESTOVANIE

143 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko