• Zuza Azur

Čo vidieť uprostred Srí Lanky II: LITTLE ADAM´S PEAK

Updated: Apr 4, 2019


Malinké mestečko Ella uprostred ostrova je obľúbené vďaka svojmu horskému prostrediu a tým, že je vlastne úplnym opakom toho, čo človek od Srí Lanky očakáva. Je to perfektný záchytný bod na niekoľko dní, pretože v okolí je plno krásnych vecí, čo treba vidieť. Väčšina je v pešej blízkosti, tzn kľudne aj 2 hodinová túra, lenže každý krok stojí za to, pretože sa nachádzaš 1000m/nad morom a všade naokolo máš neskutočný výhľad na krajinu. Môžeš si tiež zaplatiť tuk-tuk, ktorý ťa všade zavezie za pár sto rupií.

V predchádzajúcom článku som písala o prekrásnom 9 ARCH BRIDGE,

ktorý je približne hodinu chôdze cez džunglu od tohto artistického mestečka.

V tomto článku sa budem venovať:

- LITTLE ADAM´S PEAK

- ADAM´S PEAK

- ELLA ROCK


Little Adam´s Peak je rovnakou cestou ako 9 Arch Bridge.

Ja som dala obe pešo v jeden deň a vôbec to nie je náročná cesta. Môj AirBnb bol vlastne po ceste týmto smerom, asi 8 minút od centra Elly, takže cestu na tieto dve nádhery som mala v podstate za domom. Ak aj ideš priamo z mesta, odporúčam ísť pešo, je to nádherná, ľahká prechádzka cez nekonečnú zeleň, ktorá trvá asi 40 min.

Ella je v podstate len jedna ulička s veľmi príjemným, tropicko/horsko/backpackerským/artistickým vibe a skutočne tu nič nie je ďaleko.

Celkovo táto túra na Malý Adamov vrchol nie je v podstate nijak náročná. Polovicu cesty z mesta ideš po rovine po zemitej ceste, druhú polovicu cez nádherné čajové plantáže. Tu môžeš vidieť aj pár zberačiek, ktoré sa radi fotia, pretože sa im určite zíde pár rupií za fotku od turistov.


Cesta začne stúpať až tesne pri vrchole, odkiaľ už môžeš pozorovať krásne čajové polia a divokú prírodu pod sebou. Určite odporúčam prísť ráno - tzn ešte pred obedom, pretože neskôr sa sem presúva hmla a môže sa stať, že okrem biela nič neuvidíš. (To sa stalo nám :D)

Naproti cez údolie je tu vidno mohutnú horu Ella Rock a dokonca aj vrchol vodopádu Rawana Falls, kde si môžeš urobiť ďalšiu túru alebo zájsť autobusom ( síce je to stále dolu kopcom, ale je to o dosť ďalej a trochu náročnejšia prechádzka. Ja som to dala pešo, trvalo mi to do 2 hodín, lenže som si stále po ceste fotila. Ideš celý čas po cik-cakovitej ceste a obiehajú ťa šialené autobusy, ktoré tu jazdia akoby naschvál čo najbližšie teba, čo najrýchlejšie do zákruty a z dverí a okien trčia ľudia a ich končatiny. Opäť ale dostaneš výhľad, ktorý stojí za to a uvidíš plno opíc. )


IMG_8499

Ella Rock je populárny útes vysoko nad mestečkom. Je to najďalej, kam sa dá z Elly pešo dostať. Každopádne je to zas celkom jednoduchá túra, trvá asi 4 hodiny (2tam, 2 naspäť) a má 8km. Môže byť celkom chaotické nájsť trasu, takže odporúčam sa zo začiatku popýtať lokálcov. Určite si zober aspoň 3l vody a foťák :)

Môžeš si tiež zaplatiť za lokálneho sprievodcu (1500 rupií ), ale to by podľa mňa už nebolo ono.


Adam´s Peak síce nie je v pešej blízkosti od Elly, je to ale veľmi významné mystické miesto, ktoré stojí za to vidieť. Nachádza sa 126km západne od Elly. Táto Adamova hora, inak známa aj ako Šri Pada alebo Hora motýľov je 2243m vysoká a mytologicky veľmi dôležitá. Nachádza sa tu totiž na vrchole kamenná formácia ani nie 2m veľká, ktorá je považovaná za odtlačok chodidla niekoho dôležitého. Budhisti to považujú za odtlačok chodidla Buddhy, Hinduisti za odtlačok boha Šivy a kresťania a islamisti za odtlačok prvého človeka Adama.


IMG_8560

Táto hora je posvätná pre všetky spomenuté náboženstvá. Bolo dokonca dlho považovaná za najvyššiu horu Srí Lanky. Dnes už vieme že tou je Mount Pedro.

Trasa môže začínať v mestách Nallathanni a Palabaddala, alebo z mestečka Hatton do Dalhousie, odkiaľ nasleduje približne 7 km výstup, ktorý môže trvať aj 4h (závisí od kondície). Čaká vás tu okolo 5200 schodov, ktoré mi trošku pripomínajú Havajské Stairway to Heaven. Určite sa sem oplatí prísť na východ slnka, pretože za svitania uvidíš tieň tejto majestátnej hory ležiaci na krajine pred tebou. Musíš ale vyjsť už okolo 3h ráno, aby si to stihol načas (vygoogli si Adams peak shadow - je to nádhera).

FOTOGALÉRIA z cesty na Little Adam´s peak
IMG_8494


IMG_8492


IMG_8490


IMG_8489


IMG_8486


IMG_8484


IMG_8485
#SRILANKA #FOTOGALÉRIA

10 views0 comments

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko