• Zuza Azur

Cestovať zadarmo? BEGPACKERS: Cestovatelia, ktorí vo svete žobrú na uliciach

Na internete dnes už máš tisíc článkov a videí o tom, ako zázračne cestovať zadarmo. Ľudia skúšajú všemožné spôsoby, ako čo najlacnejšie cestovať, ako obísť rôzne finančné prekážky a ako si čo najviac uľahčiť a zjednoduhšiť situáciu. Na tom nie je nič zlé. Pokiaľ si šikovný, zarábaš online, máš sponzora, máš našetrené, etc... máš náš obdiv!V dnešnej dobe chce každý cestovať - a to najlepšie zadarmo. Výraz backpacker je už aj u nás často používaným výrazom. Takzvaní batôžkári sú vo svete neškodní, hlavne na Novom Zélande sa (z mojej skúsenosti) o tento "titul" pokúša nejeden Európan (Nemec). Pokiaľ nikomu neškodíš a robíš si svoje, nie je na tom nič špatné.Čo ale presne znamená výraz BEG-PACKER?


Beg/Begging v angličtine znamená žobrať, a tak táto slovná hračka pomenúva cestovateľov, ktorí nám ostatným robia zlé meno vo svete.


Áno, presne tak. Existujú ľudia, ktorí cestujú po svete, a keď im to finančne nevychádza na ďalší trip alebo cestu domov, žobrú na ulici od ľudí, ktorí nemajú skoro nič. Ktorí zarábajú ani nie tretinu toho, čo oni doma a ktorí sú radi, ak zarobia 200e mesačne. Ktorí nikdy necestovali a pravdepodobne ani nebudú, ktorí majú reálne problémy a ktorí sa snažia uživiť rodinu.


Keď som pred pár dňami po prvýkrát počula tento výraz a začala googliť, bola som v absolútnom šoku. Skutočne som neverila vlastným očiam, že niečo, lepšie povedané niekto takýto existuje. A to konkrétne biely cestovatelia zo západných krajín v Ázijských krajinách, ktoré sú neporovnateľne lacnejšie ako naše Slovensko a kde domáci často nezarábajú ani tú našu minimálku.Kam až zájde ľudská hlúposť? Ľudská drzosť? Ľudská lenivosť?!


Chceš cestovať? Fajn. Chceš to urobiť čo najlacnejšie? Super. Lákajú ťa lacné krajiny v Ázii? Úžasné. Zbaľ sa a choď. Ale na svoju vlastnú zodpovednosť.


Pokiaľ im to s peniazmi nevychádza, dá sa to riešiť aj inak, ako sadnúť si na ulicu niekde uprostred Bangkoku a ŽOBRAŤ peniaze od ľudí, ktorí majú ledva na prežitie, aby oni mali na svoj trip okolo sveta. Napísať si kartónovú tabuľku, aby ich podporili a hodili im pár drobných na TRIP OKOLO SVETA sa mi zdá neuveriteľné. V krajine, kde ľudia majú skutočné problémy a kde zarábajú tretinu toho, čo my doma sa títo ľudia bez hanby a pokory postavia na ulicu a chcú peniaze na ich ďalšie cesty. Niekdy sú za toto predstieranie chudoby ľudia dokonca hrdí a online sa chvália svojou skúsenosťou, ktorá im "zmenila život" a snáď ich aj nejak "spirituálne posunula."


Mojej pozornosti nedávno neušiel "instagram influencer" @another_beautiful_day_official , ktorý si vytvoril GoFundMe page a očakáva od svojich fanúšikov, že mu zaplatia jeho najnovšie cesty do Afriky. Áno, influencer žiada od svojich followerov donations. Nedávno prehlásil, že on ani jeho priateľka nemajú prácu, (dokonca ani nefotia kampane na IG, čo by pre nich boli krásne easy money), pretože nechcú podporovať komerciu a tak ich podporuje jeho matka, ktorá má dve práce a platí im ich cesty okolo sveta...


Na svojom instagrame tvrdí:


“It has now come to the point again where we must ask for money in order to continue doing what we do,” Catalin’s post began.

“Some will just tell us to get jobs, like everyone else and stop begging. But when you have the impact we do on others’ life, getting a job is not an option.

“We could model and make fast money, but we don’t want to advertise consumerism. A normal job at this point would be detrimental.”


(???!!!)


Pointou tohto článku nie je šíriť negativitu a prosím vás, nechoďte na jeho instagram za účelom negatívnych komentov. Pointov je, aby sme premýšľali nad svojimi rozhodnutiami a boli 100% zodpovední sami za seba v akejkoľvek situácii. Týmto chcem len upozorniť na to, čo sa deje a aby sme si brali príklad toho, ako to nerobiť a aby sa to neopakovalo.

Photo: Instagram/another_beautiful_day_official/

Pokiaľ chceš cestovať, najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom, ako zarobiť, je napr. odísť na cca 3 mesiace niekam do Škandinávie/Island, poriadne si tam zamakať, našetriť všetko, čo zarobíš a s týmito peniazmi krásne vyžiješ tak pol roka niekde v Ázii. Zvlášť pre nás Európanov to nemôže byť jednoduhšie. Pokiaľ ti peniaze nevychádzajú, kontaktuj rodinu alebo priateľov, od ktorých si POŽIČIAŠ, po návrate domov si to ODMAKÁŠ a všetko im VRÁTIŠ. Požiadať o pomoc blízkych nie je žiadna hanba, vždy sa nájdu ľudia, ktorí nás milujú a sú ochotní pomôcť v akejkoľvek situácii. Žobrať na ulici niekde v Thajsku či Malajzii, kde ľudia niekedy ani nemajú elektriku a prežívajú na ryži mi príde neskutočná drzosť. Biely človek, ktorí má doma neobmedzené možnosti, ktorému stačí, aby rodina poslala jedným klikom peniaze na účet, ktorý má za sebou bohvie koľko precestovaných krajín a život, za ktorí by mal byť vďační, žobre peniaze na svoje ďalšie cesty od ľudí, ktorí sa možno do susednej krajiny nikdy ani nepozrú, pretože na to jednoducho nikdy nenašetria. To mi teda príde strašne smutné.


#begpackers

253 views0 comments

Recent Posts

See All

© 2017 by Undercover Islander

All rights reserved

Slovakia/Slovensko